Tak długo, jak to tylko możliwe - a przynajmniej do 2,5 lat.

Szwedzkie dzieci podróżują samochodem tyłem do kierunku jazdy już od 1963! Jazda taka nie stanowi żadnego problemu nawet dla 3-letnich dzieci.

Wszyscy są przekonani o tym, że dzieci, które potrafią już siedzieć mogą być transportowane w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. To jednak jest nieprawda, ponieważ głowa u małego dziecka stanowi 25% wagi ciała. Ten fakt nie pozostaje bez zmiany, kiedy dziecko może już samodzielnie siedzieć! Stosunek wielkości pomiędzy głową a ciałem, dopasowuje się dopiero w wieku 2,5 roku. Dopiero wtedy muskulatura szyi jest na tyle rozwinięta, że jest ona w stanie lepiej wytrzymać silniejsze obciążenia.

Nie można zignorować faktu, że przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h na szyję dziecka w foteliku przodem do kierunku jazdy oddziałuje obciążenie ok. 300 kg. Lekarze wyjaśniają, że złamanie kręgu szyjnego jest niemal pewne już przy obciążeniu wynoszącym 130 kg. Natomiast w foteliku tyłem do kierunku jazdy obciążenie wynosi normalnie poniżej 80 kg.

Analiza crash testów fotelików przeprowadzona przez ICRT i ADAC pokazuje, że uszkodzenia głowy i szyi są 5 razy mniejsze przy fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Analiza rzeczywistych wypadków przeprowadzona przez Volvo i firmy ubezpieczeniowe potwierdza, że dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy są 5 razy bezpieczniejsze w porównaniu z dziećmi w fotelikach przodem do kierunku jazdy.

Studium wypadków drogowych Volvo

13 000 wypadków, z których 800 było z udziałem dzieci (w wieku 0-4 lat) jako pasażerów.
Ryzyko poważnych obrażeń u dzieci siedzących w fotelikach tyłem / przodem do kierunku jazdy.

Tyłem do kierunku jazdy    - 8%
Przodem do kierunku jazdy - 40%

Powyższe wyniki pokazują, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są 5 razy bezpieczniejsze niż foteliki przodem do kierunku jazdy.