Tak długo, jak to tylko możliwe - a przynajmniej do 2,5 lat.

Szwedzkie dzieci podróżują samochodem tyłem do kierunku jazdy już od 1963! Jazda taka nie stanowi żadnego problemu nawet dla 3-letnich dzieci.


Wszyscy są przekonani o tym, że dzieci, które potrafią już siedzieć mogą być transportowane w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. To jednak jest nieprawda, ponieważ głowa u małego dziecka stanowi 25% wagi ciała. Ten fakt nie pozostaje bez zmiany, kiedy dziecko może już samodzielnie siedzieć! Stosunek wielkości pomiędzy głową a ciałem, dopasowuje się dopiero w wieku 2,5 roku. Dopiero wtedy muskulatura szyi jest na tyle rozwinięta, że jest ona w stanie lepiej wytrzymać silniejsze obciążenia.

Nie można zignorować faktu, że przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h na szyję dziecka w foteliku przodem do kierunku jazdy oddziałuje obciążenie ok. 300 kg. Lekarze wyjaśniają, że złamanie kręgu szyjnego jest niemal pewne już przy obciążeniu wynoszącym 130 kg. Natomiast w foteliku tyłem do kierunku jazdy obciążenie wynosi normalnie poniżej 80 kg.

Analiza crash testów fotelików przeprowadzona przez ICRT i ADAC pokazuje, że uszkodzenia głowy i szyi są 5 razy mniejsze przy fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Analiza rzeczywistych wypadków przeprowadzona przez Volvo i firmy ubezpieczeniowe potwierdza, że dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy są 5 razy bezpieczniejsze w porównaniu z dziećmi w fotelikach przodem do kierunku jazdy.

 

 

Studium wypadków drogowych Volvo

13 000 wypadków, z których 800 było z udziałem dzieci (w wieku 0-4 lat) jako pasażerów.
Ryzyko poważnych obrażeń u dzieci siedzących w fotelikach tyłem / przodem do kierunku jazdy.

Tyłem do kierunku jazdy      - 8%
Przodem do kierunku jazdy - 40%

Powyższe wyniki pokazują, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są 5 razy bezpieczniejsze niż foteliki przodem do kierunku jazdy.


Tyłem pięć razy bezpieczniej

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są pięć razy bezpieczniejsze od fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Akceptuję

Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, w celach statystycznych oraz do realizacji zamówień. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.